Hakkımda

Prof. Dr. Saime Ay

Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı

Prof. Dr. Saime Ay

1976 Antalya doğumluyum. İlk-orta ve lise eğitimimi Antalya’da tamamladım. Ortaokul ve liseden okul birincisi olarak mezun oldum. 1999 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdim. 2000-2004 yılları arası Ankara Üniversitesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı’nda asistanlık eğitimini tamamladım.

2004-2006 yıllarında Ankara Özel Bayındır Hastanesinde uzman hekim olarak çalıştım. 2006 yılında Ankara Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı’nda uzman doktor olarak çalışmaya başladım. 2009 yılında Yardımcı Doçent, 2011’de Doçent, 2016’da Profesör unvanını aldım. 

Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Başkanı, Ufuk Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokul Müdürlüğü, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Fizyoterapi Teknikerliği Bölümü koordinatörü olarak görev yaptım. Aynı zamanda Ufuk Üniversitesi Fakülte Yönetim Kurulu Üyeliği, Kalite Değerlendirme ve Geliştirme Kurulu Üyeliği, Sürekli Tıp Eğitimi Kurulu kurul üyeliği, Öz Değerlendirme Kurulu kurul üyeliği ve Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini yürüttüm. 

Romatizmal hastalıklar, kas iskelet sistem sorunları, osteoporoz, ağrı, nöropatik ağrı, geriatrik, nörolojik ve ortopedik rehabilitasyonla ilgilenmenin yanısıra geleneksel ve tamamlayıcı tıp özel ilgi alanımdır. 

Sağlık Bakanlığı onaylı “ Akupunktur, Ozon Terapi, Proloterapi, Mezoterapi” ve Nöralterapi, Kinezyo Bantlama eğitimlerimi tamamlayıp uygulamalara başladım. Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Derneği bünyesinde acılan kurslarda Nöralterapi, Akupunktur, proloterapi ve mezoterapi eğitimlerinde eğitmen olarak görev aldım. Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon alanında, poster ve sözel sunu birincilik ödüllerim; çok sayıda uluslararası ve ulusal yayınım, kitap bölümü yazarlığım vardır. Evli ve 2 çocuk annesiyim.

Eğitim Hayatım ve Yaptığım Görevler

1990-1993

Antalya Gazi Lisesi

Lise eğitimimi Antalya Gazi Lisesi’nde birincilik ile tamamladım.

1993-1999

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi

Lisans eğitimimi Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinde tamamladım.

2000-2004

Ankara Üniversitesi
Tıpta Uzmanlık - Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon

Uzmanlık eğitimimi Fiziksel tıp ve rehabilitasyon üzerine Ankara Üniversitesinden aldım. Aynı yıllar arasında Dr. Arş. Görevlisi olarak görevde bulundum.

2004-2006

Özel Bayındır Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Bölümü

Uzm. Dr. olarak iki sene görevde bulundum.

2006-2009

Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi
Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı

Uzm. Dr. olarak 3 sene görevde bulundum.

2009-2011

Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi
Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı

Yrd. Doç. Dr. olarak iki sene görevde bulundum.

2011-2016

Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi
Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı

Doç. Dr. olarak 5 sene görevde bulundum.

2016-2023

Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi
Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı

Prof. Dr. olarak 6 sene görevde bulundum.

2023-

Lokman Hekim Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı

Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Başkanı olarak görevde bulunmaktayım.

Scroll to Top