AKUPUNKTUR

Akupunktur

    Akupunktur, “acus” iğne, “punctura” delmek anlamına gelen latince bir kelimedir. Akupunktur en eski tedavi yöntemlerinden biri olup ilk olarak Çin’de uygulanmaya başlamış bir tedavi yöntemidir. Vücut yüzeyindeki bazı özel noktalara steril tek kullanımlık çelik iğne batırılarak yapılan bir tedavi yöntemidir.
    Akupunktur, batı tıbbından farklı ekole sahip; Yin-yang, Qi yaşam enerjisi, meridyenler gibi farklı tanımlamalar içeren geleneksel Çin tıbbi felsefesine dayanmaktadır. Meridyen vücuttaki akupunktur noktalarını birbirine bağlayan kanallardır ve yaşam enerjisi olan Qi vücuttaki meridyenler üzerinde dolanır. Meridyenler 12 çift olup vücudun sağ ve sol tarafında, alt ve üstünde, ilave olarak 2 adet vücudun ön ve arka hattında yer alan alıcı damar ve yönetici damar meridyenleri vardır. Meridyenler üzerindeki yaklaşık 350 kadar elektriksel direnci düşük akupunktur noktaları yer alır.

    Akupunktur genel vücut akupunkturu ve kulak akupunkturu uygulaması şeklinde haftada bir veya iki defa olmak üzere toplam 10-15 seans olarak uygulama yapılır.

    Akupunkturun endikasyonları arasında; kas iskelet sistemi ağrıları, eklem ağrıları, kas spazmı, bel boyun ağrıları, siyatalji, osteoartrit, omuz ağrısı, osteoartrit, solunum yolu hastalıkları, gastrointestinal sistem hastalıkları, bronkopulmoner hastalıklar, göz hastalıkları, nörolojik hastalıklar, baş ağrıları, migren, kabızlık, unutkanlık ve hafıza problemleri, bağışıklık sistemi güçlendirme yer almaktadır. Bunun yanında anksiyete, depresyon sigara bağımlılığı, kilo verme tedavisinde yardımcı olarak kullanılmaktadır.

    Mei Zen kozmetik akupunktur, genel vücut akupunkturuan ilave olarak cildin elastin ve kollajen üretimini arttırarak doğal ve cildin canlılığını arttıran ışıltı sağlayan kalıcı cilt uygulamaları istemeyen kişilere uygulanan bir akupunktur uygulamasıdır.

Scroll to Top