NÖRALTERAPİ

Nöralterapi

    Nöralterapi, bozulmuş olan beden fonksiyonları düzenlemek için vücudun belirli bölgelerine lokal anestezik maddelerin diagnostik ve terapötik amaçla uygulandığı bir regülasyon tedavisidir. 1920’li yıllarda Alman doktor Huneke tarafından geliştirilmiş olup başta Almanya olmak üzere Avrupa’da birçok ülkede uygulanan bir tedavi yöntemidir.
    Tedavide %0.5-1 prokain veya lidokain gibi lokal anestezik solüsyonlar kullanılarak insülin iğneleri ile cilt altına yapılan uygulamalardır. Doğru bölgeye lokal olarak yapılan enjeksiyon uygulaması ile birlikte, vejetatif sinir sisteminin uyarılması ile nöral, hormonal ve hücresel sistem üzerinde etki meydana gelir. Uygulama yolları daha çok lokal, segmental, derin enjeksiyonlar ve bozucu alan enjeksiyonları şeklindedir. Uygulama sırasında ağrı çok azdır.

    Nöralterapi yaklaşımında göre kişilerin yaşamları boyunca geçirdikleri hastalıkları, ameliyatlar, skarlar, psikolojik travmalar, dişlerle ilgili problemler, geçirilen enfeksiyonlar vücutta bir takım değişikliklere sebep olur. Bu durumlar vücut tarafından iyileştirilir üstesinden gelinirse problem yaratmaz ancak bazen iyileşme tam olarak gerçekleştirilemez ise hastalık tablosunun ortaya çıkmasına, regülasyonun bozulmasına sebep olur. Nöralterapide bu bozucu alan olarak kabul edilir. Nöralterapi ile vücutta regülasyon sağlanarak iyileşme mekanizmaları uyarılır ve organizmanın kaybettiği denge yeniden sağlanır.

    Nöralterapi endikasyonlarının başında akut ve kronik ağrılı durumlar, bel, boyun, omuz, diz ağrıları, kronik inflamatuvar ve dejeneratif hastalıklar, tendinitler, miyofasial hastalıklar, migren, baş ağrıları, alerjik hastalıklar, dolaşım problemleri, trigeminal nevralji, yüz felci, depresyon ve genel sağlığın korunması yer almaktadır. İleri kardiyak patolojiler, lokal anesteziğe karşı alerjik reaksiyonu olanlar, pıhtılaşma bozukluğu olanlar ve antikoagülan alanlar, malign hastalıklar, Parkinson ve multipl skleroz gibi nörolojik hastalıklar, aktif psikotik hastalıklarda, demansta uygulama önerilmez.

Scroll to Top