PROLOTERAPİ

proloterapi
Proloterapi, kas iskelet sistemi sorunlarında hasarlı dokularda iyileşmeyi sağlayan ve ağrıyı azaltan bir tamamlayıcı tıp enjeksiyon yöntemidir. Zayıflamış, hasar görmüş eklemlerde ligament ve tendon yapışma yerlerine, eklem aralığına proliferatif veya irritan solüsyonlar enjekte edilerek yapılır. Günümüzde proloterapi uygulamalarında en sık hipertonik dekstroz (şekerli su) kullanılmaktadır.

    Proloterapi, uygulanan dokuda normal yara iyileşme reaksiyonunu uyararak, kişinin kendi inflamatuvar yanıtını harekete geçirir. Böylece zayıf olan tendon ve ligament yapılarının daha güçlü ve stabil hale gelmesini sağlayarak yeni sağlıklı doku oluşumunu sağlamaktır. Bu onarım süreçinin başında ağrılarda artış olabilmektedir ancak iyileşme sürecinin ilerleyen zamanlarında ağrıda azalma gözlenir. Bu durumda hastalara analjezik tedavi olarak parasetamol kullanmaları önerilmektedir.
    Kas iskelet yaralanmaları ve hastalıklarında, spor yaralanmalarında, osteoartrit, kronik bel boyun ağrılarında, ligament, tendon ve eklem yaralanmalarında proloterapi endikedir. Proloterapi yönteminde yan etki çok azdır. Aktif enfeksiyon, kanser hastaları, ciddi kanama bozukluğu olanlar ve gebelik olanlara uygulanmaz.

Scroll to Top